Primář Aleš Chrdle, nemocnice České Budějovice
Včas podřadit. (Aleš Chrdle, České Budějovice) • Autor: Matěj Stránský

Když má Aleš Chrdle popsat svoji představu o vyhlídkách koronaviru v Česku, sáhne ve vzpomínkách o tři dekády zpět, kdy dokončoval v Plzni lékařskou fakultu a kolem něj se otvíral svět. Po pádu komunismu mířily na Západ plné autobusy zvědavých turistů. Některé na otočku třeba až do Benátek – brzy ráno tam, rychle projít město, utratit všechny peníze za jednu drahou zmrzlinu a na noc zpátky domů.

Přejezd přes Alpy ale někteří řidiči starých karos nezvládli. Nahoru to šlo, ale na kopci se někdy stávalo, že šofér podcenil situaci, protože nikdy předtím z tak dlouhého a strmého svahu nejel. A tak včas nepodřadil a dole autobus neubrzdil. K tragickým nehodám tohoto typu docházelo i v dalších letech.

„My jsme v podobné situaci. Když se covid rozjede moc, tak už nepodřadíme,“ vysvětluje analogii s koronavirem Chrdle, dnes padesátiletý primář infekčního oddělení v budějovické nemocnici, která je na jihu Čech hlavním centrem pro řešení pandemie. Byl jedním ze tří iniciátorů dopisu lékařů „z první linie“, kteří minulý týden veřejně vystoupili proti dalšímu zlehčování problému.

„My doktoři teď křičíme, aby tam stát rychle hodil dvojku. Protože za chvíli už pojedeme tak rychle, že ji tam nedostaneme,“ obává se s odkazem na motoristickou zkušenost, kdy při jízdě z kopce je u větších vozidel nutné přibrzďovat motorem a včas zařadit nižší rychlostní stupeň, jinak převodovka v rozjetém voze už manévr nezvládne a brzdy samy stroj pod kontrolou neudrží.

„Zařadit dvojku“ ve zdejší…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte