Evropští poslanci schválili minulý týden unijní klimatický zákon. Jde o páteřní legislativu loni přijatého green dealu, zelené dohody, která má EU v roce 2050 dovést k uhlíkové neutralitě; stavu, kdy bude Unie produkovat jen tolik emisí skleníkových plynů, kolik pohltí lesy nebo neutralizují dostupné technologie.

Zákon obsahuje stovky ustanovení, jak by trajektorie do roku 2050 měla vypadat, hlavní pozornost se ale stočila k metě v poločase. Poslanci v rámci úprav zákona navrhli rychlejší snižování zplodin do roku 2030, než činila dosavadní shoda lídrů EU i než naposledy předložila Evropská komise. Konkrétně žádají redukci o 60 procent oproti roku 1990; komise navrhla 55 procent (a dosud platí 40 procent).

Zákonodárci to zdůvodnili tak, že jedině vyšší ambice zaručí, že klimatická neutralita bude skutečně dosažena, kolem tohoto vysvětlení se ale svedla nejostřejší bitva. Část poslanců argumentovala, že ambiciózních je už 55 procent; místopředseda komise odpovědný za klima Frans Timmermans přinesl poslancům analýzu, která ukazuje, že 50–55procentní redukce postačí k neutralizaci zplodin a zároveň ji bude schopný zvládnout byznys. Levice a liberálové naopak v parlamentní diskusi poukazovali na environmentální organizace, které tvrdí, že i 60 procent je pro únik před klimatickou katastrofou málo; Unie by se podle nich měla shodnout na číslu 65.

Hlasování bylo těsné a ukázalo polarizaci v tématu: pro zákon s 60procentním cílem zvedlo ruku 352 poslanců, proti bylo 326.…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1123

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte