40-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Lékař resuscitačního oddělení na novinářskou prosbu o rozhovor odpovídá, že leží doma s těžkým covidem a doufá, že to přežije. Řada z nás zná někoho, kdo je nakažený, v karanténě nebo po rizikovém kontaktu čeká na výsledek testu. Na jaře na nás dolehla tvrdá omezení, velkou mírou ale probíhala epidemie tak nějak „na pozadí“, asi jako požáry v Austrálii. Teď vstupuje do našich životů s novou silou. Přes jisté zpomalení v minulém týdnu křivky dál šplhají vzhůru, zvlášť v Praze, kde jsou lůžka s plicními ventilátory téměř zaplněná. Nemocnice se snaží navýšit kapacitu infekčních a resuscitačních oddělení alespoň na dvojnásobek a brzy budou muset odkládat plánované operace a vyšetření. Příslovečné světlo na konci tunelu přesto svítí – nepřítelem je pozemský virus, ne záhadná zhouba z vesmíru.

Střelba na snadné terče

Novým ministrem zdravotnictví se za této neveselé situace stal epidemiolog Roman Prymula, terč mnoha vtipů kolujících po internetu, muž, který na jaře udivoval schopností svými výroky zbytečně děsit veřejnost. Prymula je voják a patrně moc nepřemýšlí o věcech jako lidská svoboda nebo občanská společnost. Po prezidentovi a premiérovi je to další vrcholný politik, který není bytostným demokratem, což je zneklidňující. Navíc se s ním pojí podezření ze střetu zájmů a také vazby na čínský byznys. Zřejmě proto nedostal jako ministerský náměstek bezpečnostní prověrku.

Zároveň je však Prymula člověk, kterého díky vystupování a zkušenostem berou vážně i lidé s…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte