Kultura

Nemám čeho litovat

Vztah třetí říše k moderně byl vstřícnější, než se mohlo zdát

V obecném povědomí panuje představa, že nacisté udělali po nástupu k moci tlustou čáru za moderním uměním a prosazovali jen své umělce, které vynesli ke slávě. Americký historik a soudní znalec děl zabavených nacisty Jonathan Petropoulos v knize Umělci za Hitlera dokládá, že je to zkreslený obraz. Nacisté se zprvu snažili volnomyšlenkářské autory, kteří se proslavili za výmarské republiky, přetáhnout na svou stranu. A dařilo se jim to, protože i umělci toužili najít společnou řeč s mocí.

Publikace s až chirurgickou pečlivostí rozebírá, proč umělci nacistům sami nadbíhali. Jednak nepochopili, o co Hitlerovi jde a kam je schopen zajít. Navíc byli přesvědčeni, že jsou ve veřejném prostoru nepostradatelní. A v neposlední řadě měli tak vyvinutý pud kariérní sebezáchovy, že byli ochotni tvořit v jakékoli době a jakýchkoli službách.

Nacistická oběť nacismu

Když se v Berlíně v roce 1933 plánovala první veřejná nacistická stavba, do soutěže na Říšskou banku byli vyzváni architekti Walter Gropius a Ludwig Mies van der Rohe. Pedagogové Bauhausu, který byl přitom ve stejném roce coby hnízdo nenáviděné avantgardy zrušen. Petropoulos v tom nevidí rozpor. Hlavní ideolog strany Joseph Goebbels byl přesvědčen, že pokud se má Německo stát velmocí i na kulturním poli, musí v zemi udržet nadané autory, byť jejich dosavadní tvorba odporovala novým pravidlům. Stačilo, aby se jim přizpůsobili. Jak prohlásil Hermann Göring: „Vždy je jednodušší časem vyrobit dobrého…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte