55A_foto-Národní-galerie-Praha
Nevýslovně surový okamžik. (Velké jídlo, 1951-1956)

55F_CTK
Mikuláš Medek

Když divák stojí přímo před obrazem, vychutná si sice každý kousek z jeho sedmnácti (!) metrů, ale zábradlí má za zády tak blízko, že si od něj nemůže odstoupit. Lépe se dá nejmonumentálnější práce Mikuláše Medka (1926–1974) ve Veletržním paláci vidět z protilehlého ochozu prvního patra. Jenže to je zase plátno přes propast malé dvorany od diváka tak daleko, že skoro není vidět, co je na něm namalované. Stejně se to má s celou Medkovou tvorbou: buď se člověk soustředí na její detaily, a pak neuvidí celek, nebo naopak.

Od Národní galerie Praha je to trefná metafora, i když je vlastně výsledkem nouze. Původně měla být totiž unikátní Medkova zakázka pro tranzitní restauraci ruzyňského letiště instalovaná v přízemí, kde by se k ní dalo přistupovat, jak se komu zlíbí. Po nedávné karanténě však musela NGP posunout celý program. Včetně Medkovy dosud největší retrospektivy, která začala předminulý čtvrtek a jejíž část ve Veletržním paláci se musela kvůli jiným, nečekaně prodlouženým výstavám posunout o patro výš.

Jádro retrospektivy probíhá podle plánů ve Valdštejnské jízdárně, stejně jako druhá doprovodná část v Klášteře sv. Anežky České. Změnit už se může jen délka jejího trvání. Pokud k nám bude covid-19 shovívavý, projekt Mikuláš Medek: Nahý v trní má končit 10. ledna příštího roku. Milovníci Medkova díla už jsou na podobné překážky „vyšší moci“ zvyklí. Když jeho vůbec první retrospektivu před…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1785

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte