Když firma Oracle minulé pondělí oznámila, že uzavírá spolupráci s čínskou firmou ByteDance, zdálo se, že problémy aplikace TikTok, která je ve Spojených státech označována za hrozbu pro národní bezpečnost, jsou aspoň částečně vyřešeny. A sto milionů amerických uživatelů dál může zveřejňovat na populární síti svá krátká videa. Zbývalo, aby dal spolupráci zelenou prezident Donald Trump, který v srpnu řekl, že pokud se vlastnická struktura TikToku nezmění, nemůže síť na území USA fungovat. To se však nestalo.

Namísto toho vydalo minulý pátek ministerstvo obchodu prohlášení, že má sociální síť zmizet z amerických obchodů s aplikacemi. Na rozdíl od aplikace WeChat, čínské sociální aplikace s mnoha funkcemi, pro kterou zákaz začal platit takřka okamžitě, byla ale tato hranice stanovena až na 12. listopad. To nahrává spekulacím, že Trump ještě neřekl poslední slovo a možná chce svůj tvrdý postup zužitkovat před blížícími se prezidentskými volbami – a ukázat se jako politik i byznysmen.

„TikTok automaticky ukládá velké množství uživatelských dat, včetně zjišťování polohy a historie internetového vyhledávání. Takové informace mohou vést k vydírání amerických úředníků,“ píše se v prezidentském výnosu ze 6. srpna. Přestože TikTok má sídlo i v USA, data posílá mateřské společnosti ByteDance do Pekingu – a jak s nimi firma v Číně zachází, není jasné. „TikTok se svými nástrahami neliší od ostatních sociálních sítí: jsou na ní predátoři, dezinformace i podvodné reklamy. Liší se v…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte