Kultura

Vítejte na palubě

Britská kritika ho objevila roku 2016, kdy David Szalay (1974) vydal titul All That Man Is (Co všechno je člověk) nominovaný na Booker Prize. Cyklus devíti provázaných povídek jakoby opisujících kruh, ve kterém se pohybují všichni hrdinové: evropští muži svíraní nároky současného života i krizí maskulinity. Kniha zjevně posloužila jako dobrá příprava na Turbulenci, která nyní autora představuje českému publiku. I tento útlý svazek sestává z kratičkých, rychlých a vzájemně propojených příběhů, ale její rozpětí je tentokrát globální a protagonisty jsou i ženy. Názvy tuctu povídek tvoří dva kódy letišť z celého světa podle toho, odkud a kam zrovna daný hrdina cestuje (nebo před čím prchá). Alespoň část děje se vždy odehraje ve vzduchu nebo v anonymních letištních halách – a právě zvláštní izolovaný prostor je podle autora místem i symbolem životů v 21. století.

Kosmopolitní zkušenosti jsou Szalayovi vlastní: narodil se v Kanadě, studoval v Oxfordu, poté přesídlil do Londýna a pak do Bruselu, teď zakotvil v Maďarsku. První a poslední povídka Turbulence je umístěná do britské metropole, kde bydlí jedna z postav. Později se setkáme s dalšími členy její rodiny ve Španělsku, v Kataru a v Budapešti – a jejich prostřednictvím pak s hrdiny z tzv. třetího světa. Někteří jsou hodně movití jako byznysmen ze Senegalu, někteří naopak hodně chudí, třeba indický zahradník pracující v luxusní rezidenci v Dauhá. Jiní se těší společenské prestiži, ale ani to nestačí…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte