CEC bars Alexei Navalny from running for Russian presidency
Hra s otevřeným koncem. (Navalnyj) • Autor: Getty Images

Nejznámější představitel současné ruské opozice Alexej Navalnyj se podle svých spolupracovníků nejvíc obával tří věcí: že se ho režim pokusí zabít, vyštvat za hranice nebo že ztratí možnost ovlivňovat dění ve své vlasti. Všechno to na něj teď spadlo. Po otravě zatím neznámou látkou upadl do kómatu a jedinou naději na záchranu představoval rychlý převoz z rukou ruských lékařů na kliniku do Německa. Cesta zpět – pokud se uzdraví – přitom nemusí být hladká. Ruská společnost právě zažívá horké chvíle a nepřítomnost přirozeného vůdce možné vzpoury je pro prezidenta Vladimira Putina velkým ulehčením.

Na východě země se proti jeho vládě bouří regiony a na opačné straně je ve varu sousední Bělorusko, kde náhlý všeobecný vzdor proti dlouholetému vládci může pro Moskvu představovat předobraz budoucího vývoje. Pokud šlo v útoku proti Navalnému o to vyřadit za nejisté situace ze hry silného protivníka, je operace zatím úspěšná. Ale to se podle expertů na křehký ruský systém může změnit. Stejně jako není dosud jasné, kdo za pokusem o vraždu stojí, není rozhodnuta ani otázka, zda věc svým organizátorům opravdu přinese kýžený benefit.

Silně vadit

Místem, kde byl Navalnyj otráven, bylo podle jeho týmu letiště Bogaševo v půlmilionovém západosbiřském městě Tomsk, kde čekal na pravidelný linkový let do Moskvy. Pokud je to tak, bylo místo pro akci zvoleno ideálně. Navalnyj byl zrovna na cestě zpět z návštěvy Sibiře, a i když byl let ve snaze uchovat cestu v co největším utajení…

I_obalka_R36_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1853

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte