Good bye, přátelé, odcházíme
Stažení třetiny amerických vojáků z Německa je trumpovský tyátr i příznak reálně se měnícího světa
Spojené státy byly pětadvacet let využívané, na poli obchodu i armády. Chráníme Německo. Teď ale snižujeme své síly kvůli tomu, že neplatí své účty. Je to velmi jednoduché. Jsou to delikventi. Proto snižujeme své síly. Kdyby začali platit účty, tak bych o tom ještě přemýšlel,“ prohlásil Donald Trump pár minut poté, co jeho ministr obrany Mark Esper minulou středu oficiálně oznámil stažení třetiny amerických vojáků z Německa.
Americké základny v Německu vznikly po druhé světové válce, dodnes jsou koncentrované v bývalé americké okupační zóně v Bavorsku, Bádensku-Württembersku, Hesensku a zvláště v Porýní-Falci. Počet amerických vojáků v zemi se dramaticky snižuje již delší dobu: ze čtvrt milionu v roce 1990 na 70 tisíc počátkem milénia až na dnešních 36 tisíc. Nyní má tedy odejít dalších 12 tisíc vojáků, přičemž zhruba polovina z nich se vrátí zpět do USA a polovina bude přesunuta jinam do Evropy.
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/e67c8068-0ac8-4269-825c-e1efc274b965.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/cceb537e-6057-45ed-94e3-a0754e88fd33.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Ministr Esper krok vysvětloval strategicky. Německo na rozdíl od časů studené války leží daleko od hranic ruského rivala, proto je třeba jednotky přesunout na východ či jihovýchod, a lépe tak čelit hrozbě z Moskvy. Hovoří se o stěhování do Rumunska, Bulharska či Polska, jehož politici u Američanů trvale lobbují za větší vojenskou přítomnost. Do belgického Monsu se pak má z Německa stěhovat evropské velení amerických sil a v plánu je dle deníku The Wall Street Journal přesun afrického velení americké armády,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu