58_lowrey
Annie Lowrey: Dejte lidem peníze

Málokteré téma dnes rezonuje tolik jako myšlenka základního nepodmíněného příjmu neboli „universal basic income“ (UBI). Znovu to potvrdila pandemická vlna, kdy se objevily návrhy, že právě doba útlumu a zotavování by mohla být vhodná pro jeho zavádění a byla by „dobrým odkazem koronaviru budoucím generacím“. Otázka „bezpracných peněz“ se stále častěji objevuje i u nás. Zatímco veřejné debaty končívají nerozhodně, u publikací převažují ty, které návrh obhajují. A tento poměr ještě posílí kniha Dejte lidem peníze z nakladatelství Argo, jejíž autorkou je americká ekonomická novinářka Annie Lowrey (1984) pracující pro prestižní časopis The Atlantic.

Dlouhé dějiny

Tak jako předešlé tituly ediční řady Crossover, ani novinka není zcela teoretická. Úvahy o budoucnosti práce autorka prokládá reportážemi z různých koutů světa a rekapituluje, že jde o ideu sahající minimálně k Thomasu Moreovi. V moderní době měla a má řadu odlišně orientovaných příznivců: patřil mezi ně jeden ze zakladatelů klasického liberalismu John Stuart Mill, libertarián Milton Friedman či republikánský prezident Richard Nixon, ale i Martin Luther King, Hillary Clinton a hnutí Black Lives Matter.

Celosvětově pořád přibývá států či regionů, které s touto myšlenkou experimentují, v různých podobách ji praktikují nebo se jí blíží: Aljaška už od osmdesátých let, Írán od roku 2011. Ve Finsku byl dva roky testován projekt, v jehož rámci bylo náhodně vybraným nezaměstnaným vypláceno 560 eur. Zatím…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte