Léta se vzdělávají, sbírají zkušenosti, pouští se do rizika podnikání anebo nesou kůži na trh v nejrůznějších kreativních profesích… Většinou státu měsíc co měsíc odvádějí pozoruhodné příspěvky na jeho sociální politiku a platí vysoké daně. S vírou, že až budou samy v nouzi, stát se o ně postará. Tůdle. O kom je řeč? O ženách, které měly odvahu pustit se do vlastního podnikání anebo se pokoušet uplatnit coby osoby samostatně výdělečně činné. O ženách, které pak daly všechno, čeho dosáhly, všanc – protože se staly matkami.

Od zrušení celibátu, který platil pro ženy, co se chtěly věnovat intelektuální práci – vědkyně, učitelky, státní úřednice –, uplynulo letos už sto jedna let. Už sto jedna let se tedy profesně orientované ženy mohou věnovat zároveň své práci i rodině. Chtělo by se říct – sláva! Ale omyl – žádná sláva to tedy není. Během půlroční mateřské, kdy jim ještě plyne částka závislá na předchozích platbách nemocenského pojištění, nesmějí pracovat a musí se tak vyvázat ze závazků, k nimž se třeba v předchozích letech s námahou dopracovaly. Anebo podvádět – což kupodivu radí i úřednice na sociálních odborech, o čemž se přesvědčila i autorka těchto řádků. „Kdyby na vás během mateřské přišla finanční kontrola, řekněte, že jste si to předpracovala, anebo to za vás udělal někdo jiný,“ šeptla spiklenecky úřednice nad částkou, která na tváři mohla vyvolat leda smích, kdyby nebyla spíš k pláči. A rodičovská? Stát sice slibuje, že „rodič může volit měsíční výši rodičovského…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte