56_capek05_foto Západočeská galerie v plzni
Iniciátor moderních proudů... (Portrét Karla Čapka, 1907)

V jednom z posledních dopisů poslaných z koncentráku Josef Čapek (1887–1945) požádal svou ženu Jarmilu, aby v Praze zničila jeho obrazy, které nepovažoval za hotové či hodnotné. Tušil, že se domů už nevrátí, aby to mohl udělat sám. Letos v dubnu uběhlo 75 let od chvíle, kdy v Bergen-Belsenu zemřel. Jarmila přání svého muže splnila. A právě v místech, kde na zahradě vinohradské vily bratří Čapků vyčleněná plátna spálila, teď proběhl křest publikace, jež obrazně řečeno Josefa Čapka vrací do života. Respektive jeho dílo, ze kterého budeme mít brzy (nehledě na pochybnosti jeho autora) k dispozici vše, co se z něj dochovalo.

„Pracoval jsem mnoho, až nad své možnosti a síly,“ napsal si Josef Čapek před válkou do deníku, a právě Pracoval jsem mnoho se jmenuje knižní projekt, který zahajuje souborné vydání jeho výtvarné tvorby. Stojí za ním umělecké centrum 8smička v Humpolci financované mecenášem Zdeňkem Rýznerem. Jako první přišla na řadu Čapkova volná kresba, jež vyšla ve dvousvazkovém špalku, do něhož se vešlo neuvěřitelných tři a půl tisíce prací. Během následujících tří let dají v Humpolci ještě dohromady Čapkovy ilustrace, karikatury a scénografické návrhy, následovat bude kompletní katalog malířské tvorby a na závěr přijde řada na grafiku. Aby toho nebylo málo, Praha 10 zároveň oznámila, že hodlá do roku 2025 otevřít zmíněný dvojdům bratří Čapků, který projde rekonstrukcí a bude v něm zřízeno „muzeum s badatelnou“.

Kus života

[image id=„200214440“…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1694

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte