V policii probíhá skrytý a intenzivní souboj o přístup k mimořádně citlivým informacím. Klíčem je vznikající útvar s pracovním názvem centrální analýza. Maximálně deset detektivů vytvoří skupinu, u níž se budou scházet, evidovat a archivovat veškeré informace z policejního vyšetřování. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara je jisté, že elitní jednotka začne fungovat 1. dubna. To je ale jediná konkrétní informace, kterou zatím policejní prezidium zveřejnilo. Což vyvolává u mnoha policistů, státních zástupců, ale i poslanců a senátorů zásadní obavy. Nemůže být náhodou luxusně informovaná jednotka snadno zneužita k úniku informací z vyšetřování směrem k podsvětí nebo třeba politikům? Policejní prezident je přesvědčen, že ne, ale je v tomhle názoru spíše osamělou figurou.

Nechceme nic uspěchat

Podezření na úniky informací z klíčových policejních případů jsou místním tématem už čtvrtstoletí. Připomeňme si, že třeba před dvaceti lety vytvořil tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross policejní tým, který měl přístup k informacím z vyšetřování a zodpovídal se – nezákonně – pouze ministrovi. Dodnes nevíme, jaké informace tehdy tým ministrovi předával. Řada dalších vyšetřování v následujících letech pak probíhala až v konspirativním utajení, aby neunikly informace k prověřovaným osobám. Třeba o vyšetřování Davida Ratha nebo Jany Nagyové věděli jen detektivové a žalobci, kteří se na případu podíleli. Řada policistů byla mezitím prověřována a někteří obviněni ze…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2985

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte