07_DOPISZ_profimedia
Niamey

Asi tak… dvacet,“ odpověděla váhavě Chamsiya na dotaz ohledně svého věku. Potkávala jsem ji, jak chodí prodávat sladkou teplou kaši z prosné mouky, tzv. bouillie. Na kolečku před sebou tlačila desetilitrovou plastovou bandasku, na bedrech v šátku mimino a většinou ji doprovázeli dva další caparti kolem tří a pěti let. Na její jméno jsem se musela znovu přeptat sousedovic zahradníka Moussy – jednou se mi sice představila, ale její hausské, pro mě nezvykle znějící jméno, jsem zapomněla. „Myslíš ta černá?“ odpověděl zahradník. Rovněž černý, ale podle všeho zdaleka ne tolik jako dívka s kaší.

Mohlo jí být patnáct, stejně jako pětatřicet, u mladých žen jejího typu to jde jen těžko rozlišit. Ladná křivka mladistvých vzpřímených zad, útlé paže a i zpod zahalení patrné vzdouvající se prsy byly v přímém rozporu s mozolnatými upracovanými dlaněmi. S malými dětmi nakládala se samozřejmostí zkušené matky, zároveň jsem ji ale vídala důvěrně se chichotat se středoškolačkami, které poznáte podle typických uniforem tvořených u děvčat dlouhou béžovou sukní a světle modrým hidžábem – lépe řečeno jeho západoafrickou variantou splývající až na úroveň stehen. Ucucávaly přitom kaši z malých igelitových sáčků zavázaných na uzlík a s odkousnutým dolním rožkem. V podobných sáčcích se prodává také pitná voda, nazývaná i ve frankofonní Africe „pju uota“ (zkomoleninou anglického „pure water“).

Blíže jsme se seznámily až jedné parné noci, kdy u nás Chamsiya zazvonila s prosbou o pomoc s dusícím se…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte