Předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi by měl někdo (jeho poradci?) říct, aby se nedíval do země, když mluví. Nepatrně tím totiž ubírá váze svých slov a to je škoda. To, co říká, se totiž ukazuje pro Česko a jeho obyvatele jako nanejvýš důležité.

Nikdo, ani svého času Havel s Klausem, ani později Klaus se Zemanem, nedominoval zdejší politice tolik, jako teď dominují Miloš Zeman s Andrejem Babišem. Oba mají velkou podporu voličů. Babiš drží v rukou exekutivu a Poslaneckou sněmovnu. Zeman drží Babišovu vládní menšinu a do značné míry diriguje komunisty a okamurovce. Sociální demokraté bojují o přežití, bojí se silného Zemana, takže se nechají dirigovat také. Navíc Babiš ovládá podstatnou část médií a ekonomiky a oba se Zemanem vtiskují českému diskurzu témata či nálady – vnější ohrožení, nedůvěru k Západu, lhostejnost k partnerům, zhlížení se v autoritářských režimech a přesvědčení, že účel světí prostředky.

Síla tandemu Zeman-Babiš je tak velká, že zbytek politické scény působil, že nemá šanci do chodu státu vážněji promluvit. Najednou se však stala nečekaná věc – v mocenském monolitu se objevila trhlina. Neprojevila se tím, na co mnozí úpěnlivě čekají, tedy poklesem preferencí Babišova ANO v předvolebních průzkumech. Tu „trhlinu“ má na svědomí kuráž a pevnost postojů zmíněného Miloše Vystrčila. A přitom stačilo poměrně málo: srovnat si zásady, které už z české politiky zdánlivě mizely za obzorem.

Vystrčil je produktem komunální politiky v dobrém slova smyslu – v…

I_obalka_R25_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2454

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte