Věda je jako sex – obě činnosti občas vedou k něčemu užitečnému, což však není hlavní důvod, proč je provozujeme. Autor okřídleného rčení, fyzik a nobelista Richard Feynman, je známý nejen svými vysoce teoretickými studiemi o kvantové elektrodynamice, jež sepisoval ve vykřičených nočních barech poblíž domovské Kalifornské techniky, ale i jednoduchým experimentem s těsnícím kroužkem ponořeným do ledové vody, kterým ukázal, proč došlo ke katastrofě raketoplánu Challenger.

Na Feynmanův výrok jsem si vzpomněl, když se nám nyní po letech podařilo dotáhnout do publikace v časopise Science kuriózní studii, jak přeměnit izolátor na kov, tj. materiál charakterizovaný vysokou elektrickou vodivostí. Celé to začalo, když jsem někdy kolem roku 2010 do své vědecké skupiny přijal mladého britského chemika Phila s šikovnýma rukama a bláznivými nápady. V té době se Phil bavil hlavně házením sodíku do vody a natáčením videí s následným učebnicovým výbuchem. I když spektakulární exploze přilákaly na YouTube statisíce diváků, a nám se dokonce podařilo vědecky vysvětlit, proč vlastně sodík ve vodě vybuchuje, po čase nás přestalo bavit pokaždé v laborce uklízet rozbité chemické nádobí. Naštěstí existuje způsob, jak se explozi vyhnout; jednoduše vyměnit vodu za kapalný amoniak. Ten sice ošklivě smrdí a ke zkapalnění je třeba jej pořádně zchladit, na druhou stranu se v něm alkalické kovy rozpouštějí klidně a spořádaně. Člověk pak může fascinovaně pozorovat, jak se postupným přidáváním lithia,…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte