Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Fany chce žít svobodně

Je noc a ke státní hranici se žene trabant se čtyřčlennou posádkou. Zastavuje je závora a nesmlouvavý pohraničník se samopalem. Za trabantem se řadí další, za chvíli jich jsou desítky. Lidé se dožadují otevření hranic, provolávají hesla o svobodě, nikdo z nich přitom neví, jestli po nich vojáci brzy nezačnou střílet. Je 9. listopadu 1989, v televizi před chvílí promluvil člen politbyra ústředního výboru východoněmeckých komunistů Günter Schabowski a šokovaným občanům své dosud zadrátované země oznámil novou možnost vycestovat.

Na jednom z hraničních přechodů toho večera nervózně se svými rodiči přešlapuje u trabantu i desetiletá Fany. Na té druhé, západoněmecké straně jí mává vstříc její kamarádka Sofie a vybízí ji, aby se za ní vydala. Diváci v kině ani nedutají, jak to dopadne.

Jako první bariéru prolomí Sofiin pes Sputnik, kterého Fany opatrovala poté, co její malá přítelkyně s matkou o několik měsíců dříve potají emigrovala přes Maďarsko na západ. Sputnik podlézá závoru a na moment s pohledem zpět ztuhne, zda po něm pohraničník nezačne pálit. Voják už už tiskne spoušť, v poslední vteřině ale přichází rozkaz, že hranice je skutečně volná. Trabanty se rozjíždějí na západ, Sputnik skáče kolem Sofie a kamarádky si padají do náručí.

Film Fany a pes není nějakým kýčovitým melodramatem. Téma rozdělení Německa a pak jeho znovusjednocení v pohnutých letech konce komunismu divákům předvádějí kreslené dvojrozměrné postavy, v sále se přitom ozývá nebývalé množství…

I_obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte