60_film tydne_repro Respekt
Konkurz

FILM TÝDNE

„Miloš je jediný z režisérů nové vlny, který vytvořil cosi, čemu lze říkat škola,“ napsal kdysi v knize o československém filmu Všichni ti bystří mladí muži a ženy Josef Škvorecký. Není zase tolik režisérů, jejichž příjmení by se používalo k označení stylu. Forman je jedním z nich. Jeho oťukávací zrod je možné sledovat v debutu z roku 1963 Konkurz, který je k vidění na YouTube kanálu Česká filmová klasika.

Konkurz je jako skicák začínajícího autora (tužku mu přitom občas vede nejbližší spolupracovník Ivan Passer), na jehož stránkách si zkouší techniky, postupy, přístup k realitě, řízené improvizaci, látce i (ne)hercům. Konkurz tvoří dva typově i tónem odlišné filmy. Kdyby ty muziky nebyly je drobná anekdota na půdorysu generačního střetu starých dechovkářů a mladých kluků, kteří zkoušky zanedbávají kvůli své vášni pro motorky. Konkurz pak zachycuje fiktivní výběrové řízení na zpěvačku do divadla Semafor. Forman se domluvil s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem a zachytil, jak se o pozici uchází na tři sta nic netušících dívek – až na výjimky, jakou byla Věra Křesadlová, s níž Forman tehdy chodil.

Jakkoli je dnes úvodní dechovková část považovaná za jakýsi přívažek k dynamičtějšímu a atraktivnějšímu Konkurzu, v obou jsou načrtnuté v zárodku všechny tři pozdější Formanovy slavné filmy Černý Petr,Lásky jedné plavovláskyHoří, má panenko, které natočil před svým…

I_obalka_R19_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte