Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kontext

Virus útočí na ženy

Mobilní telefony po celém světě obletělo video izraelské matky čtyř dětí, která si zábavným způsobem stěžuje na to, jak nereálné je očekávat, že zvládne během karantény pro všechny z nich obstarávat distanční vzdělávání, souběžné kroužky přes Zoom a domácí úkoly chrlené učitelkami přes WhatsApp. Ženy všude po světě hlásí, že si připadají, jako kdyby neměly najednou jedno nebo dvě zaměstnání, ale rovnou pět – všichni jsou pořád doma, vaří se, kupí se nepořádek a prádlo, děti se střídavě nudí nebo demolují byt a je třeba se starat i o nemocné – a všechno tohle neproporčně padá zrovna na ně.

Ale „viditelnou“ zátěží to bohužel nekončí. V extrémních situacích ženy jako první přicházejí o zaměstnání, častěji také pracují bez zaměstnanecké smlouvy, a tedy i bez sociálního zabezpečení či nemocenské. Přetížené zdravotní systémy zase omezují přístup k sexuálnímu a reprodukčnímu zdraví a s rostoucím náporem se zhoršuje jeho kvalita. Víme, že například během krize způsobené ebolou více než obvykle umíraly těhotné ženy, stejně jako novorozenci. V současné situaci nejde ale vůbec jen o chudší země, protože některé státy v USA v reakci na zátěž zdravotníků zamezily například přístup k interrupcím, což vede k nebezpečným a tragickým pokusům o ukončení nechtěných těhotenství. Omezuje se také počet lůžek v porodnicích, zkracuje se nutná poporodní rekonvalescence. Podle studií Světové banky i dalších organizací také ve stresových a krizových situacích exponenciálně roste násilí na dětech a…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte