ANDREJ BABIŠ, ROLAND GALHARAGUE, VIVIEN BABIŠOVÁ
Hlavně jestli si pamatujete to číslo. (Premiér Babiš a francouzský velvyslanec Roland Galharague) • Autor: ČTK

České zdravotnictví si mohlo minulý týden trochu vydechnout. Koronavirová nákaza v zemi stoupá pomalu a v nemocnicích není atakováno maximum kapacity vyčleněné pro pacienty s covid-19. Naproti tomu italské špitály nepřestávají žádat o pomoc, protože tamní systémy jsou už několikátý týden přetížené a zdravotníci vyčerpaní. Přesto česká vláda odmítla poslat tuzemské lékaře na výpomoc zemi, do níž v normálních časech Češi tak rádi jezdí. Když o něco později zavolali Francouzi a požádali o místo pro svoje občany ve zdejších nemocnicích, český premiér jednoduše prohlásil, že „máme dostatečnou kapacitu, a pokud mají kolegové ve Francii problém, proč jim nevyhovět?“. Jak rozumět tak protichůdné reakci?

Potřebujeme vás tady

Je již všeobecně známo, že Itálie se obrátila na Česko o pomoc prostřednictvím výzvy všem diplomatickým misím v nejpostiženější Lombardii 19. března a žádost čeští diplomaté na místě předali centrále v Praze. Šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) se obrátil na svého kolegu z obrany s dotazem, zda by nebylo možné uvolnit několik vojenských lékařů do Itálie. Lubomír Metnar (ANO) slíbil, že to „vezme na vládu“, což se také 26. března stalo. Metnar tam představil návrh, nijak za něj však nelobboval. Petříček krátce zdůvodnil, proč by naopak pomoc měla být poskytnuta – argumentoval mimo jiné tím, že Česko právě utrpělo reputační šrám v Itálii kvůli zadržení čínských roušek určených pro postiženou zemi a vyslání lékařů by to mohlo kompenzovat –, poté si vzal…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1144

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte