V americkém státě Colorado se ve volbách hlasuje následovně: všichni voliči se musí předem zaregistrovat a několik týdnů před volbami na to konto dostanou poštou hlasovací lístky. Pak už je jenom na nich, jestli je označené zašlou zpět poštou, nebo se během týdne končícího datem voleb zastaví v některé z určených volebních místností a odvolí osobně. Je to k voličům velmi vstřícný systém, odvolit může prakticky každý, i když má třeba v den voleb úplně jiné starosti či povinnosti. Colorado v tom není úplně osamocené, v dalších čtyřech státech, v Oregonu, Utahu, ve státě Washington a na Havajských ostrovech, tvoří korespondenční hlasy již dnes většinu všech odevzdaných hlasovacích lístků.

Američané teď právě ke Coloradu a podobným státům hledí s nadějí jako ke vzorům, podle nichž by se mohly narychlo přeorganizovat celé prezidentské volby letos v listopadu. Podle ústavy se musí konat „první úterý po prvním listopadovém pondělku“ a v ústavě je zakotveno také datum, ke kterému musí být inaugurován nový (nebo staronový) prezident. V tomto bodě se zdá, že ať se bude na podzim dít cokoli, americké volby by měly proběhnout. Proběhly ostatně za občanské i druhé světové války, proběhly za hospodářské krize i uprostřed epidemie španělské chřipky před 100 lety. Předvolební kampaň v roce 2008 vrcholila uprostřed hroutících se bank a s tím spojené hrozby kolapsu amerického (a tedy v podstatě i světového) finančního systému, takže kandidáti Barack Obama a John McCain kromě mítinků ještě…

I_obalka_R14_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte