Kultura

Osudné iluze

Co (ne)viděli návštěvníci nacistického Německa

Historička Julia Boyd, která coby žena diplomata pobývala v letech 1977– 1981 ve Spolkové republice Německo, napsala několik knih o anglosaských cizincích žijících ve vzdálených kulturách: jednou to byl Peking, jindy anglikánská misionářka Hannah Riddell, která v Japonsku ošetřovala nakažené leprou. V knize Cestovatelé ve třetí říši, která byla několika anglosaskými deníky zařazena mezi nejlepší tituly roku 2017 a nedávno vyšla česky, sleduje autorka tytéž občany cestující do země, která je v tomto případě civilizačně blízká. Vinou totalitního režimu se však stále více vzdaluje hodnotám, kterým tito cizinci věří – ač to mnozí z nich dlouho odmítají pochopit. A skrze jejich zážitky tak klade otázky, jež jsou dnes opět velmi aktuální: Proč mnozí liberálně smýšlející Anglosasové posílali svoje děti na výchovu do nacistického Německa? Z jakých důvodů vůbec tolik Britů i Američanů nacházelo zalíbení v Hitlerovi?

Katedrály, Wagner, spořádanost Autorka nejprve ukazuje, že už krátce po konci první světové války daly německé hotely vytisknout prospekty, jež chtěly zapůsobit na cestovatele, kteří vzpomínali na Německo romantické a poetické, na katedrály a hrady, Bacha a Wagnera. A mnozí se vraceli rádi. Podle vzpomínek pamětníků k tomu prý přispělo i to, že vojáci z Británie a Ameriky neměli právě nejlepší zkušenosti s pobytem ve Francii. V Německu prý Američanům neúčtovali přemrštěné ceny, lidé byli pilnější a kanalizace lepší; zkrátka vládla tam „čistotnost, výkonnost,…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte