Demonstrace na Kampě během návštěvy čínského prezidenta
Na cestě racionalizovat veřejnou diskusi. • Autor: Milan Jaroš

Poslanci budou mít v lednu opakovanou příležitost pustit se do hlubší debaty o případu, který před Vánoci ukázal nejbohatšího Čecha Petra Kellnera v novém světle. Jeho firma Home Credit podle zjištění zpravodajského portálu Aktuálně.cz platila v Česku vlivovou agenturu, která jí fakturovala nejrůznější zakázky na vylepšení zdejšího obrazu Číny. Home Credit i agentura C&B vztah i jeho náplň přiznaly. Vydávají ji za běžnou práci s veřejným míněním, byť metody, které byly její součástí, vzbudily velký rozruch. Senátor Pavel Fischer, u kterého agentura podle uniklých výkazů prováděla „monitoring“ činnosti, podal kvůli tomu trestní oznámení. Poslanci v reakci na případ na své poslední předvánoční schůzi dvě hodiny debatovali o snaze cizích režimů vměšovat se do zdejšího dění. Pokus opozice svolat k tomuto tématu zvláštní vyšetřovací komisi nevyšel, v lednu se má ale debata opakovat. Je zjevné, že o Kellnerovi – a nejen o něm – je třeba mluvit.

Příliš mnoho podnětů

V uniklých účetních výkazech lze najít pročínských zakázek celou řadu. Třeba pomoc se vznikem a s propagací výstupů práce institutu Sinoskop, který se dosud tvářil jako nezávislá aktivita sinologa a hradního tlumočníka Víta Vojty. Nyní vyšlo najevo, že provoz institutu přes C&B financoval Kellner. Agentura si nechala platit za Vojtovy texty v médiích, ale třeba i za text českého velvyslance v Číně Vladimíra Tomšíka pro Sinoskop. Platit si nechala také přípravu Vojty na rozhovory v časopise Týden, v…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1073

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte