8-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když Andrej Babiš zakládal před sedmi lety svoji politickou stranu (o níž paličatě mluví jako o hnutí), nemohl zvolit trefnější název. ANO, jakkoli původně znamenalo zkratku tří slov Akce nespokojených občanů, vystihuje to podstatné, co tohle uskupení potřebuje vyjádřit navenek. „Ano“ pro váhavé či nespokojené voliče, ale také „ano“ pro armádu spolustraníků, jimiž se Babiš obklopil. „Ano“ v ukázněné podpoře předsedy, který s marketéry napíše a prosadí program, disponuje právem veta při obsazování pozic, nestrpí vedle sebe konkurenta, dokonce nepřipadá v úvahu, že by neprosadil své klíčové lidi do vedení. Slovo „konkurent“ zní v ANO nepatřičně, nikoho totiž ani nenapadne promýšlet, že by stranu, kterou Babiš založil, financuje a ředitelsky vede, měl jednou převzít někdo jiný. Proč? A jak? A kdo?

Takový obraz české vládní politiky třicet let od konce vlády jedné strany chtě nechtě navozuje u některých kritiků pocity jistého couvnutí zpět. Babiš vstupoval před sedmi lety na politickou scénu s vykonstruovaným tvrzením, že není politik, myšleno není politik starého pojetí, ušpiněný bojem o moc a stranickým hašteřením. Chtěl být manažerem moci, který zkušenosti z úspěšné firmy přenese do vedení státu. Své hnutí začal přetvářet ve stranu, která už není jen pro nespokojené, ale „pro všechny“ bez ohledu na názory.

Tento text sice vznikal kvůli uzávěrce už v pátek, přesto lze ale odhadnout, že popis hracího pole zůstane i po víkendovém sněmu neměnný. Babiš zatím „obohatil“ Česko…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte