Kultura

Deprese, nebo strach z dospělosti?

Irská spisovatelka Sara Baume (35) na sebe upozornila hned svým debutem Jasno lepo podstín zhyna – zpovědí šedesátiletého podivína s autistickými rysy, který vypráví svůj život psovi. Protagonistka druhé knihy Vyšlapaná čára je jí bližší. Hrdinkou je pětadvacetiletá výtvarnice, jež prochází tvůrčí a existenciální krizí. Vzbuzuje empatii, ale zároveň bývá sebestředná a ufňukaná. Frankie totiž nehledá vlastní cestu: jen se zhroutí, uteče na venkov do domku po babičce, kde se pitvá v dosavadním životě a zkouší tu samu sebe z dějin výtvarného umění.

Na ověřování znalostí je přece zvyklá, stejně jako na to, že po ní nikdo nevyžadoval praktické dovednosti. „Sedm let a ještě jsem si ani jednou úspěšně nevyprala v pračce,“ shrnuje studentská léta v zatuchlých garsonkách. Trpí Frankie depresí, je ztracená a připadá si nekompatibilní, má strach z nové životní etapy? Baume nepopírá nárůst duševních nemocí mezi mladými lidmi, ale pátrá po důvodech a kritizuje jejich automatickou medikaci.

Vyšlapaná čára se zdá těkavá, rozptýlená na útržky vzpomínek a reflexe uměleckých děl, kdežto debut byl nepřetržitým Rayovým monologem. Ale čím dál jasněji se vyjevují stejná témata. Obě knihy jsou plné irské přírody, jež kontrastuje se zmatkem v myslích hrdinů. Opakuje se tu motiv křehkosti a nezařaditelnosti i mrtvých tvorů, které Frankie fotí, stejně jako připomínka, že lidé vnímají některá zvířata vstřícněji než jiná.

Svým způsobem Baume vypráví stejný příběh a…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte