Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace Vlasovci

Prokletí vojáci

Hrdina od Moskvy a Leningradu, zrádce, jeden z osvoboditelů Prahy. Kdo byl generál Vlasov a za co bojovali jeho muži?

General Wlassow / Foto um 1943
Muž v nelehké situaci. (Andrej Vlasov) • Autor: akg-images / AKG / Profimedia

Na fotografiích pořízených 6. a 7. května 1945 v ulicích Prahy vypadají jako normální, byť vyčerpaní vojáci. Okolo nich stojí šťastní civilisté či ozbrojení povstalci, s nimiž ještě před pár hodinami bojovali proti Němcům. Odkud se sem ale dostali? Kolik krutostí viděli, zažili, nebo dokonce spáchali? Rozhodně se necítili jako vítězové – ti skuteční je považovali za zrádce. Odsouzeni jednou stranou, Sověty, opovrhováni druhou, Němci, odmítnuti třetí, Američany a Brity. Prokletí vojáci. Vlasovci.

Norský politik a kolaborant Vidkun Quisling se pro Západ stal synonymem zrady a z jeho jména se zrodil termín pro kolaboraci s nacisty, quislingovství. V ruském diskurzu je však synonymem zrady a kolaborace „vlasovščina“, pojmenovaná podle generálporučíka Andreje Vlasova, jehož jméno nedávno opět rozvířilo napjaté česko-ruské vztahy. Pro Rusy je to téma citlivé. Pochopení pro Vlasova znesvěcuje podle nich památku padlých. Za kolaborujícím generálem se ovšem symbolicky „skrývají“ i statisíce občanů Sovětského svazu, kteří během války bojovali na Hitlerově straně. Což narušuje heroický narativ jednotného národa, hrdinně čelícího nacistické invazi.

Obránce Moskvy

Andrej Vlasov (1901–1946) pocházel z velmi chudých poměrů a cestu vzhůru mu nabídly až ruské revoluce, respektive služba v Rudé armádě. V ní díky svým schopnostem rychle postupoval. V roce 1930 vstoupil do komunistické strany, absolvoval elitní Frunzeho vojenskou akademii a mířil do nejvyšších velitelských pater.…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte