Portrait of a Lady on Fire (2019)
Jakou máš roli ty? • Autor: Capital Pictures / Film Stills /

V květnu 2018 se na červeným kobercem potažených schodech směřujících do hlavního sálu festivalu v Cannes shromáždilo 82 žen. Herečky, režisérky a producentky chtěly upozornit na fakt, že přehlídka promítla za svoji historii jen 82 filmů natočených ženami oproti 1866 snímkům, které režírovali muži. Protest spoluiniciovala francouzská feministická organizace 50/50 en 2020 bojující za rovnoprávnost mezi muži a ženami ve filmovém průmyslu. Jednou z hlavních organizátorek, která se na schodech postavila vedle Cate Blanchett nebo Agnès Varda, byla i francouzská režisérka Céline Sciamma. O rok později to byla právě ona, kdo navyšoval ženskou část nerovnoměrné statistiky, když se její Portrét dívky v plamenech, který právě vstoupil do české distribuce, objevil v hlavní soutěži. O romanci mezi dvěma ženami, odehrávající se v 18. století a ve světě bez mužů, se dokonce chvíli mluvilo jako o možném adeptovi na hlavní trofej. Nakonec získala cenu za scénář a Queer palmu pro nejlepší film s neheterosexuální tematikou. Portrét dívky v plamenech je typem filmu, který jde – podobně jako první lásku – spíš prožít než popisovat. Zároveň by se v letošní produkci jen těžko hledal jiný snímek, který by byl tak zřetelně a – možná pragmaticky – naladěn na feministickou kampaň v Cannes a obecně na společenskou poptávku po ženském pohledu v kinematografii.

Svého druhu zjevení

Dřevěná bárka proráží vlny rozbouřeného moře. Pět párů mužských paží ji údery vesel směřuje ke…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte