Do bilancování roku 2019, případně celého druhého desetiletí, přišla zpráva, která má navzdory své nenápadnosti potenciál pocuchat české společnosti její sebevědomí. Britská firma Education First (Vzdělání na prvním místě) uveřejnila výroční zprávu, v níž sestavila pořadí zemí podle znalosti angličtiny. Nejde o dojmy, ale data získaná v testech a ta ukazují, že Češi mají co dohánět. Znatelně totiž zaostávají za prostorem, k němuž by chtěli patřit, tedy Rakouskem, Německem nebo Polskem, o Beneluxu nebo Skandinávii nemluvě. Místo toho jsou zdejší znalosti angličtiny podle šetření na úrovni zemí Balkánu nebo Pobaltí.

Jazykové dovednosti jsou jistě klíčovým kritériem, podle něhož lze posuzovat vyspělost země, úspěšnost jejího vzdělávacího systému, motivaci domluvit se v mezinárodním prostředí a uspět v něm. Proč tedy Češi v tomto ohledu i dlouhých třicet let po otevření hranic zaostávají za podobnými zeměmi, notabene když vědí, že svojí složitou mateřštinou se nikde kromě Slovenska nedomluví?

Opozice trvá na rozdílech, které voliči ani nevidí.

Tweetni to

Lze si jistě postěžovat na špatně honorované a často možná slabé angličtináře, příliš plné třídy, sporé kontakty s rodilými mluvčími. Učení se jazykům ale není jako hodiny matematiky. Nikdo nic nemusí složitě vysvětlovat a překonávat bariéru neporozumění. Studium bývá výrazně závislé na individuálním nasazení a píli. Také ale na zájmu o svět kolem nás, který se díky znalosti jazyka otvírá, nebo…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2253

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte