52A_varianta_foto Karel Šuster
Leopardi vtrhnou do chrámu. (Před zákonem)

Sedm mužů v černých košilích s vážnými obličeji stojí na pódiu, hledí do publika a vmžiku spustí rychlou rytmizovanou němčinou text Kafkova proslaveného aforismu: „Leopardi vtrhnou do chrámu a vychlemtají obsah obětních džbánů; neustále se to opakuje; nakonec se to dá předem vypočítat a stává se to součástí obřadu.“ Opakují jej mnohokrát dokola. Účinek slov tři z hráčů umocňují údery činelů, které nejprve o sebe rozezní a poté je máčí v průhledných vaničkách s vodou. Efekt je uhrančivý. Dozvuk činelů se koncertním sálem vlní stejně jako voda v nádobě. Divák/posluchač vnímá Kafkovu směsici existenciální tíhy i humoru a zároveň v tu chvíli ztrácí ponětí, co tu vlastně je hudba, co zpěv a co divadlo.

Tak vypadala česká premiéra hudebního díla Před zákonem skladatele Martina Smolky a libretisty a režiséra Jiřího Adámka, inspirovaného texty Franze Kafky, které oba autoři napsali přímo pro sedm německých muzikantů tvořících Ensemble ascolta. Odehrála se předminulou neděli v pražském centru DOX v rámci už desátého ročníku festivalu soudobé hudby Contempuls. Tato dramaturgicky vytříbená událost přiváží od roku 2008 do hlavního města především špičkové hráče z ciziny, kteří se specializují na současnou klasiku, a na kontě má už dvě desítky tuzemských a světových premiér českých i zahraničních skladatelů. Contempuls za dekádu svého působení značným způsobem zasáhl do hudebního života v hlavním městě. V drtivé většině představuje hudbu napsanou po roce 2000, má…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1515

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte