Den díkůvzdání je mým oblíbeným svátkem. Jedná se o sekulární oslavu Ameriky a já jako přistěhovalec cítím, že mohu být Americe za mnohé vděčný. Jsem optimista s tendencí vidět příběh této země jako snahu vypořádat se s vlastními nedostatky a směřovat vpřed. Poslední dobou ale není snadné si radostný postoj udržet. Zdá se mi totiž, že se nejsilnější stránky Ameriky, její konstituční republika a demokratický charakter, nacházejí v nebezpečí rozkladu.

Zaposlouchejte se do prezidentova jazyka. „Naše radikální demokratické  protivníky pohánějí nenávist, předsudky a hněv,“ hřímal na předvolebním shromáždění v červnu. „Chtějí vás zničit, chtějí zničit naši zemi v podobě, jakou známe.“ V jazyce politiků se to dnes hemží slovy jako „zrádce“ nebo „převrat“. Někdo si snad mohl myslet, že proces odvolání prezidenta nabídne důkazy a fakta, jež rozptýlí věčné překrucování a výmysly, opak je ale pravdou. Nyní je jasné, že polarizace společnosti dosáhla míry, kdy je stranickým pohledem interpretováno naprosto všechno. Může Amerika v tak otrávené atmosféře přežít?

Volený diktátor

Dříve to zvládala. Americká republika je výjimečným výtvorem určeným k tomu, aby zajistil soužití velmi rozmanitých lidí s naprosto odlišnými myšlenkami i hodnotami. Přežila bitvy mezi otrokáři a abolicionisty, přežila mccarthismus, Vietnam i Watergate. V každém z těchto zápasů šlo o hodně, všechny vyvolávaly vášně a všechny nakonec odezněly, byť po nich zůstaly zahořklost a zklamání. Dějiny, dokonce i…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte