Zjistit výsledky běloruských parlamentních voleb (a to, že se vůbec konaly) žádalo ve světě docela velké úsilí. Většina mezinárodních novin se omezila na krátkou noticku. Věhlasná BBC je ignorovala úplně. Kdo se ke zprávě nakonec dostal, moc se neobohatil. Alexandr Lukašenko, který vládne zemi poslední čtvrtstoletí, se rozhodl, že tentokrát do sněmovny o sto deseti křeslech nepustí ani jednoho opozičního kandidáta. Je to změna oproti minulým volbám, kdy dovolil zvolení dvou. I tentokrát podle zahraničních, západních pozorovatelů byly volby zcela neférové a podvodné. I tentokrát bylo nutné falšovat nejen vhozené lístky, ale i volební účast.

A tak Bělorusko zůstává oprýskanou východní diktaturou, jejíž vládce už před lety pro své přežití zvolil strategii co největší nenápadnosti. Jeho režim kromě svých vlastních občanů nikoho neobtěžuje. Neplete se do cizích voleb (jako Rusko), nevraždí své oponenty v zahraničí (jako Saúdští Arabové), ostatním státům nenakazuje, co se smí a nesmí říkat (jako Čína). Bělorusko už proto na Západě vůbec nikoho nezajímá. To je neprozíravé.

Naše hranice, vaše hranice

Za čtyři roky tu žádné Bělorusko už nemusí být. Od roku 2014, kdy proběhla na Ukrajině revoluce, Rusko na svého slabšího souseda tvrdě tlačí, aby se oba státy co nejrychleji a nejdůkladněji sblížili. Samozřejmě podle představ Moskvy, což by znamenalo naprostou ztrátu běloruské politické i ekonomické suverenity. To je v Bělorusku mnohem větší téma než další zfalšované volby…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1485

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte