48-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Člověk by si myslel, že na Harvardově univerzitě mají na práci důležitější věci než provádět výzkum náročnosti čarodějnických kouzel. Nedávno publikovaná studie na toto téma ale zaujme nejen milovníky Harryho Pottera. Odhaluje zajímavé principy v pozadí lidské fantazie, a navíc se docela efektně trefuje do momentálního trendu. Magie, čáry a kouzla jsou dnes v psychologii v kurzu.

Fyzika v Bradavicích

Asistující profesor Tomer Ullman se svými spolupracovníky na Harvardu provedl sérii tří experimentů s několika stovkami dobrovolníků různého věku, pohlaví a kulturního zázemí. Účastníci si měli na chvíli představit, že se ocitli ve světě, kde se kouzlí, a následně zhodnotit předložená kouzla podle jejich předpokládané náročnosti pro adepty čarodějnického řemesla.

První várka otázek se týkala čarování s žábou, výzkumníci se ptali například na to, jak obtížné je žábu nechat zmizet, teleportovat ji na jiné místo nebo změnit její barvu. V dalším experimentu pak byla předmětem stejných čarovných procedur kráva a vzdálenosti (například pro teleportaci) se prodloužily.

Celý tenhle výzkum působí, přiznejme si to, lehce bizarně, jeho autor ovšem sledoval vědecky relevantní otázku – jakými principy se vlastně řídí lidská fantazie v oblasti nadpřirozeného. A výsledky se ukázaly být překvapivě jednoznačné. Drtivá většina účastníků hodnotila náročnost kouzel stejným způsobem a nehrála přitom žádnou roli jejich záliba ve fantasy umění, kterou vědci zjišťovali paralelním…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte