V posledních dnech se sešlo najednou hned několik zpráv o možném ohrožení kybernetické bezpečnosti českých institucí, soukromých firem a také občanů. Šéf BIS Michal Koudelka varoval, že tuzemský elektronický svět, který už je součástí běžného bytí drtivé většiny občanů, se dostává pod čím dál agresivnější zájem Číny a Ruska. Na poplach bije i Dušan Navrátil, šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který má na starosti ochranu tuzemských institucí, od ministerstev až třeba po ČEZ nebo univerzity. Úřad je prý zásluhou škrtů vlády tak výrazně poddimenzován, že mu hrozí kolaps. A k tomu všemu na scéně zuří kompetenční bitva. Tajné služby, jež by podle pět let starého usnesení vlády měly ofenzivně ničit případné kybernetické útočníky, se s vládou, poslanci – a ani samy mezi sebou – nejsou schopny dohodnout, kdo by měl tuto aktivní obranu provádět.

Sledovat všechno, nebo ne?

Česká vláda před zmíněnými pěti lety rozhodla, že koordinace obrany bude v rukou Vojenského zpravodajství. V praxi to ale drhne – zpravodajci se sami nemohou dohodnout, co zařadit pod výraz obrana. Podle expertů z tajných služeb a NÚKIB je dnes hlavní problém probudit větší zájem politiků o kybernetický svět, dát složitým a neuchopitelným vztahům na scéně jasný rámec. Například tvrzení šéfa BIS o útocích čínských a ruských státních institucí na tuzemský kybernetický svět je postaveno víceméně pouze na logické úvaze. Jen trochu profesionálního útočníka není prakticky…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2986

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte