Političtí populisti disponují svérázným pohledem na politickou soutěž: ve vztahu k jiným jim bývají pravidla férovosti ukradená, ve vztahu k sobě ovšem překypují citlivostí a hlasitě se jich dožadují. Za každým krokem mířícím proti jejich záměrům vidí omezování politické soutěže nebo rovnou útok na svobodu projevu. Pobouření ovšem bývá často hrané. Všechno totiž neváhají zúročit v boji o hlasy, kde se jednou hodí hrát tvrďáky, podruhé oběti „mainstreamu“.

Touhle hrou by se ale ostatní neměli nechat vystrašit a měli by se držet pravidel, která na demokratickém hřišti platí. Proto je důvod nad postupem šéfů Jihočeské univerzity vztyčit palec.

Svoboda projevu byla jedním z hlavních výdobytků revoluce 1989 a je třeba ji opečovávat. Na tom se nic nemění. Stejně tak platí, že je užitečné pěstovat v univerzitním prostředí debaty o aktuálních společenských tématech, při nichž se nelze vyhnout hledání řešení, a tedy politice. Přitom není nutné vylučovat z těchto debat ani aktivní politiky. Zároveň však vedení univerzit má mít možnost určit si pravidla takových akcí. A má také čelit tomu, aby nepřerostly v záměrnou politickou agitaci.

To se podle všeho stalo v Českých Budějovicích. Vedení fakulty vadilo, že má Klaus, jehož pozval někdo ze studentů, přijet v rámci svého celostátního turné Trikolóra jede, kde strana představuje novou politickou značku. „Vedení univerzity a fakulty si zakládá na apolitičnosti akademické půdy,“ vysvětlil mluvčí školy.

Trikolóra takový argument…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2473

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte