Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Sázka na třetí část duše

Jak Fukuyama vysvětluje dnešek pomocí identit

Doba, kdy si teorie nárokovaly schopnost vysvětlit pomocí jedné teze veškeré společenské dění, je nejspíš nenávratně pryč. Přesto vzdalující se svatý grál stále přitahuje nové vyzyvatele, kteří si lámou vaz v krkolomných konstrukcích. Jedním z nich je i politolog a filozof Francis Fukuyama, který se před takřka třiceti lety proslavil tezí o konci dějin a vítězství liberální demokracie. Ta je posledních dvacet let vydávána za důkaz jeho selhání; byť spor o to, zda nakonec neměl z určitého úhlu tak trochu pravdu, stále neskončil.

Sám autor dnes tvrdí, že tu chtěl naznačit i to, co nyní dopověděl v knize Identita. Volání po důstojnosti a politika resentimentu – tedy že se jednotlivci cítí v liberální demokracii odcizení, nevidí tu smysl, a proto se sdružují do skupin podle identity. A právě pomocí politiky identit také zachycuje současnost. Popisuje, že politika opustila přehledné bojiště levice a pravice, které se potýkaly především s ekonomickými otázkami, a utopila se v nepřehledné změti zájmů, jež rámují především kulturní otázky.

Rozdělená společnost

Liberální demokracie mají podle autora poskytovat každému jednotlivci prostor pro sledování osobního štěstí a pro formování vlastní identity. Ta již není člověku přidělena zrozením, ale může si ji sám aktivně určovat a přetvářet. Ne každý však po něčem takovém touží a vystačí si s tím; a tak vzrostla poptávka po identitách skupinových. Zároveň s úpadkem národních identit přicházejí na scénu ty, které se…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte