Zjištění Respektu, že kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář na příkaz svého šéfa ovlivňuje vysoce postavené soudce v případech, které nějak souvisejí s Pražským hradem, šlo ze strany představitelů justice přejít mlčením. Aféra by proběhla, vzedmula by emoce a po čase zase utichla. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a donedávna předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa se však rozhodli využít ji jako šanci vykázat politickou moc do jasných mezí.

Dosud zde byly hranice toho, co si politici mohou dovolit vůči soudům, rozmlžené. Opakovaně toho využil právě kancléř Mynář, který si zval soudce na utajené schůzky do pražských restaurací nebo jim volal a chtěl po nich, aby rozhodli tak, jak si přeje Hrad. Šlo o vysoce nestandardní komunikaci. Soudní řízení se má odehrávat před soudem, kde všechny zúčastněné strany vyloží své argumenty a soudce pak rozhodne. Je to férové, průhledné, všichni mají rovný přístup a práva.

S běžným občanem, který si stěžuje k Ústavnímu soudu, by se soudci asi jen těžko sešli, aby jim mimo zápis „vysvětloval“, proč je jeho pohled lepší než pohled protistrany. Odmítnout zástupce prezidenta bylo ale dosud těžší. Zákon to přímo nezakazuje, některé ze soudců jmenoval do funkce právě Miloš Zeman, mohli se mu cítit zavázáni, v budoucnu může také rozhodovat o jejich povýšení. Už jen samotný fakt, že kancléř mohl se soudci mluvit o samotě, dával Hradu poziční výhodu, ze schůzek se nedělal záznam, co vše při nich padlo, nikdo nemůže…

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte