Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Čechy Čechům?

Nová čísla boří sen o zemi bez cizinců

Pro leckoho to může znít jako zkáza, ale statistiky mluví jasně – poptávka po zahraničních zaměstnancích v Česku stoupá a jejich počty lámou rekordy. Země se dostala do bodu, kdy už bez cizinců není schopna naplno ekonomicky fungovat. Staré pořádky se těžko vrátí, nastává proto čas, aby Češi v postoji k cizincům začali měnit kurz. Čím dřív se to stane, tím lépe.

Příliv zahraničních pracovníků byl loni podle oficiálních dat nejsilnější od roku 2008, kdy ekonomika zažívala svůj předchozí vrchol. V krizi se část cizinců odstěhovala, ale pak se čísla vrátila a vyletěla ještě o patro výš. Loni v Česku legálně pracovalo 560 tisíc lidí, skoro dvakrát víc než před deseti lety. Více než jedno z deseti pracovních míst už zastává cizinec.

Údaje odpovídají tomu, co lze vidět v každodenní realitě – na stavbách, v obchodech, ve zdravotnictví nebo v průmyslových městech. Někdo by mohl čekat, že jde jen o dočasný výkyv daný vrcholem ekonomického cyklu a nízkou nezaměstnaností. Že se cizinci za pár let seberou a odjedou a s nimi se vše vrátí do starých kolejí.

Čísla ovšem nic takového neukazují. Mezi zdejšími cizinci sice vedou Slováci, Ukrajinci a lidé z východní Evropy, kteří to nemají domů daleko, takže přicházejí dočasně a žádný nový domov tu na počátku ani nehledají. Ale zůstávají a ani ve výjimečně hluboké recesi kolem roku 2012 jejich počty nijak zvlášť neklesly. Mimo jiné proto – což je hlavní –, že česká populace stárne a lidí v produktivním věku je méně. „Ekonomicky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 471
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte