Pro leckoho to může znít jako zkáza, ale statistiky mluví jasně – poptávka po zahraničních zaměstnancích v Česku stoupá a jejich počty lámou rekordy. Země se dostala do bodu, kdy už bez cizinců není schopna naplno ekonomicky fungovat. Staré pořádky se těžko vrátí, nastává proto čas, aby Češi v postoji k cizincům začali měnit kurz. Čím dřív se to stane, tím lépe.

Příliv zahraničních pracovníků byl loni podle oficiálních dat nejsilnější od roku 2008, kdy ekonomika zažívala svůj předchozí vrchol. V krizi se část cizinců odstěhovala, ale pak se čísla vrátila a vyletěla ještě o patro výš. Loni v Česku legálně pracovalo 560 tisíc lidí, skoro dvakrát víc než před deseti lety. Více než jedno z deseti pracovních míst už zastává cizinec.

Údaje odpovídají tomu, co lze vidět v každodenní realitě – na stavbách, v obchodech, ve zdravotnictví nebo v průmyslových městech. Někdo by mohl čekat, že jde jen o dočasný výkyv daný vrcholem ekonomického cyklu a nízkou nezaměstnaností. Že se cizinci za pár let seberou a odjedou a s nimi se vše vrátí do starých kolejí.

Čísla ovšem nic takového neukazují. Mezi zdejšími cizinci sice vedou Slováci, Ukrajinci a lidé z východní Evropy, kteří to nemají domů daleko, takže přicházejí dočasně a žádný nový domov tu na počátku ani nehledají. Ale zůstávají a ani ve výjimečně hluboké recesi kolem roku 2012 jejich počty nijak zvlášť neklesly. Mimo jiné proto – což je hlavní –, že česká populace stárne a lidí v produktivním věku je méně. „Ekonomicky…

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte