Kultura

Let šumavského ptáčka

Jedny hory a jeden život ve svěžím podání esejisty Kroutvora

64_koutvour02
Josef Kroutvor: Lesní eseje

Od šedesátých let mu v kultuře uniklo máloco podstatného. Přátelil se s lidmi výjimečných talentů i osobnostních kvalit, ať šlo o výtvarníky, spisovatele či později disidenty; neutekla mu žádná zásadní výstava ani kniha, které se tu v těžkých dobách podařilo realizovat – navíc řadu z nich sám přivedl k životu. Josef Kroutvor (77) se sice vždy držel stranou jako tichý pozorovatel, který neměl ambice vstupovat s vlastní tváří do uměleckého či společenského dění, přesto se stal jeho nepřehlédnutelnou součástí.

V nyní publikovaných vzpomínkách Poletování jednoho ptáčka sám sebe charakterizuje: „Vidím se jako rybář na tušové malbě ve stylu manga. Jsem obklopen ideální krajinou, lehce namalovanou jen polosuchým štětcem, kde poletuji jako ptáček z větve na větvičku.“ Historik umění, básník a esejista dodává, že principem japonské malířské školy bylo dlouze se dívat a pak jen několika tahy zachytit podstatu věci. A sám píše podobně: rytmicky za sebe klade věty psané maximálně na tři řádky, až z toho vznikla kniha, která se pozoruhodně širokým záběrem řadí k tomu nejlepšímu a nejsvěžejšímu ze současné memoárové literatury.

Nenápadný civilista

Svou „druhou univerzitu“ absolvoval v šedesátých letech v Křižovnické škole čistého humoru bez vtipu. Sdružení neoficiálních tvůrců ho mezi sebe na hospodská sezení přijalo coby teoretika, který se uměl na kulturu dívat s nadhledem, byť velkému…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1810

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte