Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Volume 2, Page 13, Picture 4, 10234981. Sport, Football. 1986, World Cup Final, (Mexico City).… Mezi genialitou a sebedestrukcí. (Maradona v roce 1986 oslavuje mistrovský titul) • Autor: Bob Thomas/Getty Images
Kultura Kultura

Ježíš na něj stále nemá

Dokument Diego Maradona má o geniální černé ovci fotbalu až příliš jasno

Je to možná nejhezčí gól v dějinách fotbalu. Diego Maradona ve čtvrtfinálovém zápase na mistrovství světa v Mexiku v roce 1986 mezi Argentinou a Anglií od poloviny hřiště elegantně obchází jednoho obránce za druhým. Sám se propracuje k bráně tak neuvěřitelnou rychlostí, že jeho těžkopádní protihráči v obraně působí, jako by zkameněli. Legendární sprint, o kterém se dá klidně psát poezie, se objeví zhruba v půli dokumentu Diego Maradona oscarového režiséra Asifa Kapadii jako vrcholný důkaz fotbalistovy geniality.

Nechybí ale ani druhý gól stejného zápasu: proslulá „božská“ ruka, kdy se Maradona ve výskoku vypjal nad brankáře Petera Shiltona, a protože věděl, že nevyskočí tak vysoko, napřáhl nad hlavu i pěst. Pomezní rozhodčí nic neviděl a gól uznal. Argentinci se později stali mistry světa. Ve dvou gólech je od té doby pro svět ve zkratce obsažený celý Maradona – génius i podvodník. A mezi těmito dvěma póly se rozprostírá i Kapadiův dokument. Režisér je však touto trajektorií uhranutý tak silně, že mu nezbyl čas naznačit, jaká duše se vlastně skrývá za tváří jednoho z nejlepších fotbalistů historie a jak jeho příběh zosobňuje ambivalenci fotbalu.

Klamat tělem

O novince se mluví jako o díle Kapadiovy trilogie o talentovaných slavných s tragickým osudem (věnoval se závodníkovi F1 Ayrtonu Sennovi a zpěvačce Amy Winehouse). Formálně jsou všechny vystavěné podobně. Tradiční mluvící hlavy nahrazuje empatický, ponorný sestřih videí, fotek, výpovědí a komentářů…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte