ceska armada, provincie logar, afghanistan, 1.-11.5.2011
Afghánistán; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Z informací, které získal Respekt z několika zdrojů, to vypadá, že česká armáda a ministerstvo obrany se budou muset zodpovídat spojencům z NATO i afghánské vládě z vážného podezření. Vojáci z elitní 601. skupiny speciálních sil jsou v podezření, podloženém zprávou americké vojenské policie CID, že se loni koncem října podíleli na smrti afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který zemřel po výsleších českých a amerických vojáků na „zranění neslučitelná se životem“. A jak vyplývá ze současného vyšetřování v Česku, česká generalita zřejmě při vyšetřování Chánovy smrti iniciovala zametení stop. Kvůli tomu jsou už obviněni z neoznámení trestného činu čtyři čeští vojáci. Podle informací Respektu patří mezi obviněné velitel Ředitelství speciálních sil generál Pavel Kolář, jeho podřízený podplukovník Hyťha, právník „šestsetjedničky“ Tomáš Horký a bývalý člen této jednotky Peter Smik. Všichni byli členy komise, která tři dny po Chánově smrti dorazila z Česka prověřit na afghánské základně Šindánd, co se stalo, a pak se údajně snažili utajit okolnosti případu před některými nadřízenými, ministrem obrany i před státním zastupitelstvím, jemuž podobná vyšetřování ze zákona náleží.

Taktický výslech Chána

Dvaadvacátého října 2018, ve 14.20 afghánského času byl neznámým útočníkem zastřelen u vojenské základny Šindánd český voják Tomáš Procházka a další dva vojáci byli střelbou zraněni. Tuto zprávu oznámilo loni tuzemské ministerstvo obrany. Další informace už jsou neoficiální,…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte