Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

…tolikrát jsi fanouškem

Je to jenom shluk zvuků, nebo vrčící Chewbacca z Hvězdných válek mluví skutečným jazykem? Dá se studovat klingonština ze seriálu Star Trek? Hodně fanoušků si takové otázky nejen položilo, ale vrhli se do akce. Kam může takový zápal zajít, ukazuje kniha Stopařův průvodce po galaxii jazyků od švédského lingvisty Yense Wahlgrena. U něj záliba ve fiktivních řečech přerostla v povolání akademika a hned v úvodu se chlubí „bakalářem z klingonštiny“. Wahlgren je přední odborník na umělé jazyky a jeho průlet popkulturou z pohledu lingvistiky je přinejmenším stejně dobrodružný jako příběhy, v nichž se objevily. Není určen jen nerdům, i když ti ji nejspíš ocení nejvíc.

Vymyšlené jazyky lze najít i mimo okruh žánrovek. Wahlgren zmiňuje už utopijštinu od Thomase Moorea i newspeak George Orwella z 1984, ale největší sklizeň je v populární kultuře – a kniha představuje heslář plný zajímavostí z dílen slavných vyprávění. Rozlišuje přitom jazyky vycházející z existujících řečí a ty zcela vymyšlené. Zatímco pouštní fremenština z Duny si půjčuje slovíčka ze srbochorvatštiny a je podobná arabštině, kňučení Chewbaccy je složené z nahraných zvuků medvědů, tuleňů a lvů. Oproti tomu klingonština se „změnila z rekvizity v živý jazyk“ a mluví se jí v seriálech dodnes. Přitom vznikla na základech několika vymyšlených slov: těch se chopili fanoušci, rozšířili slovník, pomáhali psát pravidla anebo rovnou založili Klingonský jazykový institut – a do…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte