Wildfires in Siberia
požáry na Sibiři • Autor: EPA, Profimedia

Obrovské rozlohy Sibiře zachvátily stovky lesních požárů. Oblaka dýmu začala ohrožovat život i ve třetím největším ruském městě Novosibirsku. Ruská vláda vyhlásila výjimečný stav a povolala po předchozím váhání k boji s ohněm armádu. Požáry jsou v létě na Sibiři běžným jevem, jejich letošní rozsah je nicméně mimořádný. Vědci se obávají, že saze a popel znečistí led v arktické oblasti, sníží jeho schopnost odrážet světlo a dále tak urychlí klimatickou změnu.

ebola

Rwanda zavírá hranici

Rwanda se kvůli možnému šíření nákazy viru ebola rozhodla uzavřít hranice s Demokratickou republikou Kongo. Rwandští úředníci ke kroku přistoupili poté, co se ve dvoumilionovém konžském městě Goma u hranic se Rwandou objevil už třetí případ nákazy. Uzavřen byl hraniční přechod mezi konžskou Gomou a rwandským městem Gisenyi. Konžské úřady s rozhodnutím Rwandy nesouhlasí, pro občany obou zemí může krok znamenat ztrátu živobytí.

geopolitika

Konec dohody

Activists protest the ending of the INF treaty
Autor: EPA, Profimedia

Spojené státy oznámily, že oficiálně odstupují od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Dohoda omezující jaderné zbrojení mezi USA a tehdejším Sovětským svazem byla podepsána v roce 1987. Spojené státy již delší dobu tvrdí, že Rusko podmínky dohody dlouhodobě porušuje. Rusko je naopak přesvědčeno, že Američané hledali záminku, jak se vyvázat z dohody omezující další vývoj zbraní. Slabinou dohody byla dlouhodobě skutečnost, že nezahrnuje další…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte