30-profil-smarda
Michal Šmarda • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Tak tady na to jsem asi nejvíc pyšný,“ ukazuje černovlasý čtyřicátník v bílé košili na budovu lázní v Novém Městě na Moravě. Za zády má panelové sídliště, které takto získalo výhled na nový bazén namísto výhledu na starou kotelnu. Na novém hřišti před lázněmi si hraje skupina dětí. Jeden z chlapců se otočí, nejdřív se zarazí, a pak nahlas pozdraví. To po něm zopakují i ostatní a dostává se jim laskavé odpovědi.

Během desetiminutové procházky z místní radnice k lázním se oslovení „dobrý den“ opakuje pořád dokola. „Myslím, že tady hodně lidí spíš než mně fandí Zemanovi. Stejně jako moje manželka,“ říká sarkasticky Michal Šmarda. Už devět let je starostou desetitisícového Nového Města na Moravě a volby tu dokázal vyhrát i loni, kdy byla jeho domovská ČSSD na dně. Od letošního března je jejím místopředsedou, od května je kandidátem na ministra kultury a v posledních týdnech patří jeho jméno k nejskloňovanějším v české politice.

Na hraně

Na březnovém sjezdu sociální demokracie dával Michala Šmardu český prezident pro jeho úspěchy na postu starosty za příklad, jímž se má ČSSD inspirovat. Teď se jej však Zeman zdráhá jmenovat ministrem kultury. Spor, který kvůli tomu vznikl, otřásá vládou. A právě na to, jak si Zeman se Šmardovým jmenováním hraje a demonstruje svou moc vůči trestním stíháním oslabenému premiérovi, starosta naráží: místní by si ho tu prý raději nechali. A jeho manželka, i vzhledem k tomu, že mají tři děti, z nichž nejmladšímu jsou dva roky, samozřejmě…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte