3-profil
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když čínský prezident Si Ťin-pching zkraje letošního roku přednesl projev o budoucnosti Tchaj-wanu, obyvatelé tohoto malého ostrovního regionu ho sledovali se zatajeným dechem. Souostroví ležící nedaleko čínských břehů se totiž od roku 1949 vyvíjí samostatně a dnes ho řídí demokraticky zvolení politici, zatímco na pevnině vládne autoritářský režim jedné strany. Komunističtí vládcové v Pekingu počínaje Mao Ce-tungem nezávislost Tchaj-wanu, kam svého času uprchla část jejich poražených protivníků, nikdy neuznali a opakují, že jeho území je historickou a neoddělitelnou součástí Číny. Obě země několikrát stály na pokraji války, od konce sedmdesátých let 20. století se však jejich vztahy zlepšovaly, až vznikl křehký status quo, kdy Peking sice suverenitu Tchaj-wanu dál neuznává, oba státy spolu přesto čile obchodují.

Druhého ledna však prezident Si v Pekingu předstoupil před stranické kádry a vojenské velitele a prohlásil, že jeho cílem je připojit Tchaj-wan k Číně. „Naše země je nyní mocná, národ vzkvétá a sjednocení obou stran úžiny je velkým dějinným trendem,“ řekl Si. Čína bude respektovat odlišné zvyky 23 milionů obyvatel ostrova, mezi které patří třeba existence soukromého vlastnictví či demokracie, pokračoval prezident, neboť „dva rozdílné politické systémy nejsou překážkou pro sjednocení“. Pokud by ale Tchaj-wan usiloval o samostatnost, Peking proti ostrovu – anebo proti cizím mocnostem, které by se do čínských záležitostí chtěly vměšovat – použije vojenskou sílu,…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte