Vláda má namále, lesy usychají, dálnice jsou ucpané. Pohled do médií ale ukazuje, že Česko dostalo čas si aspoň na chvíli od špatných zpráv vydechnout. Národní umělec Karel Gott slaví kulaté narozeniny, byť už osmdesáté.

Ukazatel článků o oblíbeném zpěvákovi se za minulý týden zastavil na čísle 423. Psalo se o „gejzíru reakcí“, staří i mladí mluvili nadšeně o „jakési státní instituci“, „úžasném umělci“. Hudební novinář Josef Vlček oznámil, že Gott v sedmdesátých letech možná vydělával Československu víc než Škodovka, jako by na tom bylo něco k pochvale.

Na jeden Gottův „úspěch“ ale zapomíná, upřít mu jej však nelze. Pro mnohé, kteří tehdy vyrůstali, fungoval Gott hned vedle generálního tajemníka KSČ Husáka jako největší symbol časů, kterým se říká normalizace. Tedy časů, které vynikaly nesvobodou, ponížeností, zkorumpovaností, přetvářkou, trapností, nevkusem.

Gott se tomu dokázal dokonale přizpůsobit. Vydával desky, vystupoval v televizi, jezdil na zahraniční koncerty, což byly hlavní zdroje vysokých příjmů režimních umělců. Už do téhle doby Gott vstupoval jako uznávaný zpěvák, namítají jeho fans, jenže Marta Kubišová měla podobný talent, a přesto jako umělkyně kvůli svým postojům žádnou šanci. Gott se šance chopil a živil ji ochotným veřejným angažmá, když to Husák nejvíc potřeboval.

Koncem roku 1989 se Gott přidal na stranu revoluce a ta mu byla vděčná. Kariéra tedy pokračovala dál. Kromě hudby tak mohl své příznivce potěšit šířením konspiračních teorií, z…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2405

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte