V první půli devadesátých let se mi dostaly do rukou přepisy odposlechů FBI, které sloužily k výuce tamních aspirantů služby. Šlo o případ, kdy agenti dostali echo o drogovém gangu, nasadili dva odposlechy, ty je dovedly k dalším lidem, nasadili další odposlechy a na jejich základě pozatýkali za půl roku šestnáct členů gangu. Všichni dostali vysoké tresty vězení. V tu samou dobu jsem získal jiné záznamy o odposleších, komunistická StB je nasazovala na lidi, kteří vyjadřovali jiné názory, než byly ty oficiální, a informace z odposlechů pak používala k jejich zastrašování nebo potrestání.

Z tehdejšího novinářského pohledu zkrátka vypadal svět jednoduše: jsou odposlechy oprávněné, sloužící zákonu, a neoprávněné, které využívají vládci k posílení moci.

Po letech se ale ukazuje, že v demokracii je život mnohem komplikovanější. Vezměme případ David Rath. Krajský soud nejprve řekl, že nasazené odposlechy byly oprávněné, poté vrchní soud prohlásil, že byly nezákonné. Nejvyšší soud naopak potvrdil jejich zákonnost a vrchní soud zase v konečném rozsudku nad Rathem řekl, že byly neoprávněné. Kdo se v tom má vyznat? Podobné vzkazy dostáváme i v jiných kriminálních případech, někdy jsou odposlechy podle soudů v pořádku, jindy – tím samým způsobem zdůvodněné a použité – nejsou jako důkaz přípustné. A navíc některé odposlechy, o nichž se veřejně nebo v médiích mluví jako o odposleších, odposlechy vlastně nejsou.

Není divu, že se část občanů cítí jako v románu…

I_obalka_R28_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2986

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte