Kultura

Barnesovo brilantní ohlížení

Jediný příběh

Nejvýraznějšími tématy britského postmoderního prozaika Juliana Barnese jsou čas, paměť i sám proces vyprávění a jeho nespolehlivost. Stejně je tomu v Jediném příběhu, nejnovějším románu, který nyní vyšel česky. Na povrchu banální love story devatenáctiletého studenta a stárnoucí ženy je podobně jako autorova prvotina Metroland zasazena do Anglie padesátých a šedesátých let, ale najdeme tu styčné body i s intimním příběhem Než potkala mě a s Bookerem oceněnou knihou Vědomí konce, v níž stárnoucí vypravěč na konci života zjistí, že jeho „obyčejný život“ byl ve skutečnosti zcela jiný.

Novinka se odvíjí od chvíle, kdy na bohatém předměstí svede protagonistu Paula v tenisovém klubu losování s o generaci starší vdanou Susan. Navážou spolu vztah, kterým se Paul bouří i proti pravidlům a rodičům, jejichž manželství se stalo snůškou banalit.  Také proto nechce, aby je semlela praktičnost, a dlouho spolu žijí jakoby mimo prostor a čas. Dokud Susan nezačne pít a soužití se nezačne rozkládat. Paul navenek zachovává mlčenlivost, v textu se ovšem marně snaží vypořádat s citem, jenž byl tehdy absolutní i proto, že jej nemohl s ničím srovnat. Svůj příběh posedle vypráví zas a znova, aby se přiblížil pravdě. Postupně při tom vystřídá osoby od první přes druhou až k třetí, jak stopuje svou lásku od jejího zrodu přes rozpad až po vzpomínku. Na čtivosti to však nijak neubírá. Barnes potvrzuje, že je z experimentálních autorů tím nejpřístupnějším.

Zde to platí…

I_obalka_R28_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte