Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Od věci, Společnost

Do Stromovky s kosou

Ostří pěkně dotenka. (Petra Tajovský
Pospěchová na loňském sečení) • Autor: jan hromadko
Ostří pěkně dotenka. (Petra Tajovský Pospěchová na loňském sečení) • Autor: jan hromadko

Sečení kosou je práce rukama i meditace. „A romantiku neztrácí ani ve městě,“ říká novinářka Petra Tajovský Pospěchová, která spoluzaložila tradici senoseče v pražském parku Stromovka. Letošní ročník byl už šestý.

Minulý pátek se ve Stromovce opět kosilo. Kolik se sešlo lidí?

Necelých padesát, zkušení sekáči i úplní novicové. Na skokana sezony bych pasovala děvče, které se přišlo v úterý naučit kout a poradit s volbou kosy, v pátek už si přinesla vlastní novou, kterou jsme jí pomohli seštelovat, a touhle dobou už nejspíš seká vlastní zahrádku.

Co jsou zač tihle sekáči?

Celá akce vznikla tak, že jsme chodily do stejné kavárny s Bárou Berecovou, která dělá pro Lesy hlavního města Prahy, a já jsem do ní rýpala, že je škoda ty krásné louky ve Stromovce sekat bubnovkami. Že kosa by jim šla víc k duhu. No a Bára za dva týdny přišla, že má pro nás „lúčku“. Kamarády jsem přemlouvat nemusela: odmítněte šanci zakosit si v centru Prahy… S gruntem kosácké party se známe z Valašska, jezdíváme kosit orchidejové louky do Valašských Klobouk a Velkých Karlovic. V Praze žije sekáčů dost a někteří jsou i muzikanti, tak to ve Stromovce míváme i s folklorem.

Co nováčci? A musí mít člověk vlastní kosu?

Ti přijdou, protože to chtějí zkusit; třeba proto, že mají zahrádku nebo sad. Kosy si přinesou vlastní nebo jim je půjčíme z našich erárních. Vždycky pár dní před kosením…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].