Donald Trump má pověst divokého, nevyzpytatelného prezidenta, do Bílého domu však vstupoval se slibem neválčit. O bojích na Blízkém východě mluvil jako o „nekonečných válkách“, které je potřeba ukončit a americké jednotky z regionu stáhnout. Spojené státy se musí přestat starat o celý svět a začít se věnovat vlastním, „zapomenutým“ občanům.

Tento počáteční slib amerického prezidenta je zapotřebí mít na paměti při pohledu na stoupající napětí mezi Spojenými státy a Íránem. Situace mezi odvěkými rivaly totiž eskaluje. Írán ve středu oficiálně pohrozil, že pokud signatáři jaderné dohody blokující jeho jaderný program, tedy kromě Spojených států Rusko, Čína, Velká Británie, Francie a Německo, nezačnou do 60 dní plnit slíbené ekonomické závazky, přestane svoji část úmluvy dodržovat a začne se znovu pokoušet o zisk jaderné zbraně.

Prohlášení Teheránu přišlo rok poté, co Washington od dohody odstoupil a evropské země proti tomu sice protestovaly, nic více ale v podstatě nepodnikly. Naopak Washington v posledních týdnech tlak na Írán ještě vystupňoval, oznámil, že ukončí výjimky na jinak sankcionovaný nákup íránské ropy pro země, jako jsou Čína nebo Indie, a zavede embargo na další íránský export. Americký poradce pro otázky národní bezpečnosti John Bolton navíc Teherán upozornil, že v Perském zálivu se pohybuje americká letadlová loď a že to má íránský režim chápat „jako jasné a nezpochybnitelné gesto“. Poprvé po několika letech se mluví o tom, že další blízkovýchodní

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1631

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte