Kultura

Duchovní cesta 1

Beznadějně vyprodaná kniha mapující proměnu proslulého komerčního fotografa v „patriarchu českého buddhismu“ se po třinácti letech dočkala nového vydání. Citované duchovní přízvisko Františku Drtikolovi přidělil básník a filozof Egon Bondy. A právě jeho dva vzpomínkové texty jsou přidanou hodnotou aktuální edice, o kterou je původní Duchovní cesta 1 rozšířená.

V padesátých letech, kdy se oba seznámili, byl Drtikol podle Bondyho „ve věku skutečně moudrého stáří, kdy o jakémkoli poučování věděl, že je víceméně na…“ – což za Bondyho nebudeme doříkávat, neboť kdo zná jeho a Drtikolovy texty, ten ví, a zbytek čtenářstva si to snadno domyslí. Síla Drtikolovy osobnosti přitom nespočívala jen v tomto napětí mezi jadrnou formou a extatickým obsahem jeho písemného i mluveného projevu. A nespočívala ani v jeho neopakovatelném gestu, kdy se stal z hvězdy portrétní fotografie vášnivým studentem buddhistické literatury a praktikem tantrické jógy uzavřeným do dobrovolné spořilovské izolace. Nepřehlédnutelnou auru kolem Drtikola dodnes vyvolává zejména fakt, že se dokázal na své duchovní cestě pohybovat zcela intuitivně a originálně – navíc s okouzlující energií, jež přitahovala podobně smýšlející jedince i v totalitní době, která čemukoli duchovnímu vskutku nepřála.

Bondy věrný své ironii později tvrdil, že si ze sezení s Drtikolem odnesl především poučení, že při veškeré touze po vyšším vědomí je občas nejlepší se „na všechno…“ – taky víme co. Protože jen tak může mít…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1654

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte